وزن مخصوص ورق آلومینیوم چگونه محاسبه می شود؟

ساخت وبلاگ

آلومینیوم به دلیل ویژگی‌ های انعطاف ‌پذیر و مطلوب بسیاری که دارد، یکی از محبوب‌ ترین مواد صنعتی است. یکی از آن ویژگی ها چگالی آن است

وزن مخصوص ورق آلومینیوم چگونه محاسبه می شود

 آلومینیوم یک ماده سبک وزن است که در واقع، چگالی آن یک سوم چگالی فولاد است. آلومینیوم علیرغم ماهیت سبک وزن، استحکام قابل توجهی را ارائه می دهد. این ویژگی‌ ها به موادی تبدیل می‌ شوند که کار کردن با آن آسان است، اما بادوام و قادر به مقاومت در برابر انواع کاربردهای صنعتی است. در واقع، آلومینیوم مورد علاقه بسیاری از صنایع مانند: هوافضا و خودرو گرفته تا تجهیزات ورزشی است؛ زیرا بسیار سبک و انعطاف پذیر است. چگالی آن به طور قابل توجهی کمتر از سایر فلزات است. اگر کنجکاو هستید، می‌توانید درباره اینکه کدام آلیاژهای سبک وزن آلومینیوم در صنایع هوافضا و خودروسازی وجود دارند، اطلاعات بیشتری کسب کنید. اما وزن مخصوص ورق آلومینیوم چگونه محاسبه می شود؟ این سوالی است که ما در این مقاله به بررسی و توضیح آن می پردازیم. 

ورق آلومینیوم چیست؟

ورق آلومینیوم سبکتر از فولاد است؛ بنابراین، وزن مخصوص ورق آلومینیوم بسیار کمتر است نسبت به همتای فولادی خود، این ورق علاوه بر سبک بودن، سطح بالایی از محافظت در برابر خوردگی را ارائه می دهد. این محصول اغلب در برنامه هایی استفاده می شود که رطوبت یک مشکل است، مانند تولید قایق. ورق آلومینیوم هنوز هم می تواند خورده شود، اما بهتر از سایر انواع فلز، از جمله فولاد، در برابر خوردگی محافظت می شود.

صفحات آلومینیومی نتیجه آلومینیوم خام اولیه است که تحت فشار بالا فشرده شده و به شکل پانل در می آید. ورق های آلومینیومی به طور مشخص به گونه ای ساخته می شوند که بسیار نازک و سبک وزن هستند و در عین حال به اندازه کافی مستحکم هستند که در کنار سهولت ذاتی نصب و نگهداری، تطبیق پذیری فوق العاده ای را ارائه می دهند. همچنین دارای چندین ویژگی منحصر به فرد و مفید دیگر است که باعث می شود امروزه به طور گسترده در طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی، کشاورزی و خانگی به کار گرفته شود.

طیف وسیعی از پوشش‌های اضافی اعمال شده بر روی ورق‌های آلومینیومی می ‌تواند به ایجاد یک ماده بادوام برای استفاده در محیط ‌های بیرونی یا سایر محیط ‌های چالش ‌برانگیز، مانند روکش‌های بیرونی کمک کند. ابعاد و ضخامت سطح، فاکتورهای اولیه ای است که باید هنگام بررسی گزینه های خرید ورق آلومینیوم در ایران در نظر گرفت. در حالی که سطح کلی اولین جنبه کلیدی است که می‌خواهید در برنامه ‌ریزی کاری با استفاده از این نوع ورق‌ها در نظر بگیرید، مواد تکمیلی مختلف موجود نیز نقش مهمی در انتخاب نوع ایده‌آل ورق آلومینیومی برای نیازهایتان خواهند داشت.

فرمول محاسبه وزن مخصوص ورق آلومینیوم

در حالی که چگالی آلومینیوم خالص به طور کلی حدود 2.7 گرم بر سانتی متر مکعب در نظر گرفته می شود، استفاده از آلیاژها می تواند باعث شود که این عدد کمی متفاوت باشد. عناصر آلیاژی سنگین تر باعث افزایش وزن محصول می شود. در واقع آلیاژهای این سری 99 درصد آلومینیوم خالص تجاری محسوب می شوند. اما اگر ما چگالی را همان 2.7 در نظر بگیریم فرمول محاسبه وزن آلومینیوم به روش زیر می باشد:

ضخامت * 2.7 * عرض * طول = وزن ورق آلومینیوم

چگالی کم یکی از مزایای اصلی آلومینیوم نسبت به سایر فلزات ساختاری است. آلومینیوم دارای چگالی است که در حدود یک سوم چگالی فولاد یا مس است. آلومینیوم به عنوان یکی از سبک ترین فلزات تجاری موجود، نسبت مقاومت به وزن بالایی را ارائه می دهد که آن را برای بسیاری از کاربردها و محصولات ساختاری مطلوب می کند. علاوه بر این، هزینه ساخت آن نسبت به فولاد کمتر است و چکش خواری، شکل پذیری و مقاومت در برابر خوردگی بیشتری را ارائه می دهد.


مزایای چگالی آلومینیوم چیست؟

چگالی کم آلومینیوم به این معنی است که سبک وزن و جابجایی آن آسان است. در ضمن وزن ورق آلومینیوم یا قیمت آلمینیوم نیز مانند جدول وزن و قیمت نبشی ۴ سبک رابطه مستقیم دارند. با وجود سبک وزن، این ماده بسیار قوی است و به راحتی شکل می گیرد و به شکل اکسترود می شود. چگالی آلومینیوم در محصولاتی که سبکی یک ویژگی بسیار مهم در نظر گرفته می شود، مزیت قابل توجهی است. اینها شامل اجزای حمل و نقل (به ویژه هوافضا و خودرو)، ماشین آلات و لوازم خانگی است. سایر زمینه های استفاده که از چگالی کم آلومینیوم سود می برند، مصالح ساختمانی، بسته بندی، قطعات الکتریکی، اقلام خانگی و مواد غذایی است.

چگالی کم آلومینیوم برای خودروسازان بسیار جذاب است؛ زیرا وزن خودرو را کاهش می دهد:

  • عملکرد و هندلینگ خودرو را بهبود می بخشد
  • ایمنی، مقاومت در برابر تصادف و توانایی مقاومت در برابر تصادفات را بهبود می بخشد
  • امکان افزایش بار محموله و صرفه جویی در سوخت را فراهم می کند

از نقطه نظر وزن و هزینه، آلومینیوم رسانای گرمایی قوی تری نسبت به مس است. رسانایی حرارتی بالای آن، آلومینیوم را برای محصولات مبتنی بر حرارت مانند رادیاتورها و ظروف پخت و پز مناسب می کند.

به راحتی می توان فهمید که چرا چگالی کم آلومینیوم یک ویژگی مثبت در نظر گرفته می شود. ماهیت سبک وزن آن باعث می شود که به راحتی به اشکال مختلف شکل بگیرد و جابجایی آن در فرآیند تولید آسان تر شود. با این حال، چگالی کم آلومینیوم که با نسبت استحکام به وزن بالا مشخص شده است، آن را به یک انتخاب عالی برای مواد تبدیل می کند که در آن سبکی و در عین حال چقرمگی در اولویت قرار دارد.

ورق های آلومینیومی در چه اندازه هایی هستند؟

طیف گسترده ای از اندازه های ورق، صفحه و فویل آلومینیومی در سراسر جهان فروخته می شود. به طور کلی، هر پانل آلومینیومی بین 0.2 میلی متر تا 6.5 میلی متر ضخامت معمولاً یک ورق آلومینیومی در نظر گرفته می شود، در حالی که محصولات گیج نازک تر از این معمولاً به عنوان فویل طبقه بندی و فروخته می شوند. گیج های ضخیم تر از 6.5 میلی متر (تقریبا یک چهارم اینچ) اغلب به عنوان صفحه آلومینیومی شناخته می شوند. انتخاب ورق آلومینیوم مناسب در ثامن تجارت (https://samentejarat.com) برای یک برنامه خاص کاملاً به درجه انعطاف پذیری، سفتی مورد نیاز برای انجام عملکرد مورد نظر ورق بستگی دارد. اما در مورد قیمت این محصول باید بگوییم که تعیین قیمت ورق الومینیوم به عواملی چون: سایز، وزن و ابعاد این ورق ها بستگی دارد که با استفاده از فرمولی که در این مقاله ذکر شد می توانید آن ها را بدست بیاورید. اما یک عامل بسیار مهم وجود دارد که نمی توان قیمتی ثابت برای آن مشخص کرد که آن نواسانات ارزی میباشد. برای اطلاع از اخرین قیمت به روز شده می بایست به یک منبع معتبر متصل شوید.

برگرفته از سایت ثامن تجارت

اکانت های قانونی و ترکیبی بازی ps4...
ما را در سایت اکانت های قانونی و ترکیبی بازی ps4 دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : مهران مدیری game09 بازدید : 443 تاريخ : دوشنبه 20 تير 1401 ساعت: 15:43