پلی اتیلن چیست؟ انواع پلی اتیلن و تاریخچه Poly Ethylene

ساخت وبلاگ

پلی اتیلن چیست؟
قیمت مواد پلی اتیلن ایران کایسا : این ماده نوعی پلیمر است که از واحد های منفرد اتیلن تشکیل شده است. واحد های کوچک اتیلن به صورت زنجیره ای به دنبال هم آرایش پیدا می کنند و مولکول بزرگ پلیمری پلی اتیلن (Poly Ethylene) را تشکیل می دهد.

ماده اولیه تولید PE نفت خام است و مهمترین بازار مصرفی آن نیز در صنایع لاستیک و پلاستیک است. این پلیمر از خانواده گرما‌نرم ها هستند و این به این معناست که پلی اتیلن ها در واکنش با دمای بالا بدون تغییر شیمیایی ذوب می شوند و می توان به آنها شکل داد و نکته خوب دیگر اینکه میتوان بار ها و بار ها آنها را ذوب کرد و تغییر داد که این به بازیافت و محیط زیست نیز کمک می کند.

Poly Ethylene یکی از ساده ترین پلیمر های صنعتی جهان است. مولکول آن یک زنجیره بلند از اتم های کربن است که به هر اتم کربن دو اتم هیدروژن چسبیده است. در یک نگاه کلی پلیمر PE یک پلیمر ساده است که از مونومر های اتیلن و به صروت زنجیر های رادیکالی آزاد تولید می شود و در مواردی مانند ترموپلاستیک، الیاف یا لوله های پلی اتیلنی و ورق های از این جنس کاربرد فراوان دارد. زمانی که هیچ شاخه ای بین مولکول ها نباشد پلی اتیلن سبک خطی به وجود می آید که از نوع شاخه ای خود سخت تر است.

تاریخچه پلی اتیلن
کلمه پلیمر اولین بار توسط شیمی دانی به نام رنالت در سال 1835 به کار رفت و اولین کاربرد تجاری این ماده در سال 1834 برای تولید کائوچو بود. این چنین بود که اولین پلاستیک مصنوعی جهان با نام لیترات سلولز در سال 1862 و 1868 وارد بازار شد. چندین سال پس از آن نیز نایلون (1938)، پلی اتیلن (1942)، پلی پروپلین (1957) و پلیمر های کریستال مایع در سال 1985 برای اولین بار تولید و رایج شدند.

پلی اتیلن انواع پلی اتیلن
نوع با چگالی بالا (HDPE): پلی اتیلن های با چگالی بالا یا به اصطلاح پلی اتیلن های سنگین دارای زنجیره پلیمری بدون شاخه اند. به سبب بدون شاخه بودن زنجیره، نیروی بین مولکولی در زنجیره بالاست و استحکام کششی آن نسبت به بقیه انواع PE بسیار بیشتر است. یکی از عوامل موثر تولید این نوع نیز شرایط واکنش و نوع کاتالیزور است که معمولا از روش پلیمریزاسیون و با کاتالیزور زیگلر – ناتا تولید می شود.
نوع با چگالی پایین (LDPE): این نوع پلی اتیلن که به PE سبک نیز مشهور است برعکس پلی اتیلن سنگین زنجیره های پلیمری شاخه دار هستند بنابراین نمی توانند به خوبی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و از نیروی بین مولکولی و استحکام کششی کمتری دارند و معمولا برای تولید مواد پلیمری انعطاف پذیر استفاده می شوند و از ویژگی هایشان می توان به امکان تجزیه به وسیله میکروارگان ها اشاره کرد. LDPE ها نیز توسط روش پلیمریزاسیون تولید می شوند.
نوع خطی یا خطی سبک (LLDPE): این نوع PE یک پلیمر خطی است که تعدادی شاخه کوتاه دارد و معمولا از کوپلیمریزاسیون اتیلن با آلکن های بلند زنجیر ایجاد می شود.
نوع خیلی سبک (VLDPE): این پلی اتیلن اساسا نوعی پلیمر خطی با مقدار زیادی شاخه های کوتاه است که توسط روش کوپلیمریزاسیون اتلین با آلفا الفین های کوتاه زنجیر تولید می شوند.
نوع با اتصالات عرضی (XLPE): این نوع PE معمولا در ساختن عایق های الکتریکی در کابل های برق به کار میرود و بیشتر نیز برای کابل ها با ولتاژ متوسط و پایین کاربرد دارند.

کاربرد های پلی اتیلن
این ماده با چگالی بالا یا به اصطلاح سنگین بیشتر برای تولید لوله های PE و اتصالات و همچنین انواع مختلف مخازن پلی اتیلنی نیز کاربرد دارد. از این پلیمر همیچنین در تولید انواع قطعات پلاستیکی، انواع بطری، جعبه های حمل و نقل، انواع ظروف نگهداری مواد غذایی، کیسه های بسته بندی و … استفاده می شود.
از PE های سبک نیز در تولید انواع قطعات پلاستیکی، انواع لوله پلی اتیلنی، ورق های پلیمری، الیاف، ظروف و فیلم های بسته بندی مواد، کیسه های پلاستیکی و … استفاده می شود. از این پلیمر همچنین در ساخت روکش برای کابل های برق و مخابرات، انواع پوشش ها و فیلم های محافظ و قطعات پلاستیکی استفاده می شود.
از PEها با وزن مولکولی بسیار بالا نیز برای قطعات خاص ماشین های صنعتی، لباس های مخصوص، کالای ورزشی محکم و پوشش های ضد گلوله استفاده می شود. این نمونه به خاطر استحکام بسیار بالا در برخی موارد در ساخت تجهیزات دفاعی نیز کاربرد دارد.
 

ویژگی های شیمیایی پلی اتیلن

  1. عدم جذب آب
  2. شکننده در صورت قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید
  3. حلالیت در میکروکربن ها
  4. شکل بلورین
  5. سوختن آرام با شعله آبی
  6. پایداری شیمیایی بالا
  7. هیدروکربن غیرقطبی و اشباع با چرم مولکولی بالا
  8. پلی اتیلن لوله های پلی اتیلن

لوله های PE یکی از معروف ترین و پر کاربردترین محصولات ساخته شده از PE هستند. این نوع لوله ها از کیفیت بسیار زیادی برخوردارند و بسیار مطمئن هستند. از دیگر مزایای آنها می توان به سهولت  حمل و نقل و اتصال و نصبشان به دلیل وزن پایین اشاره کرد. لوله های پلی اتیلنی همچنین مقاومت بسیار بالایی در برابر محیط های اسیدی و بازی دارند و این یکی از مهمترین دلایل برتری لوله های Poly Ethylene نسبت به بقیه لوله هاست.

محصول پیشنهادی: پلی پروپیلن

قیمت مواد پلیمری پلی اتیلن (قیمت مواد پلاستیک)

امروزه پلی اتیلن یکی از مهم ترین و شناخته شده ترین پلیمر های جهان است که کاربرد های بسیار فراوانی در صنایع مختلف دارد و تولید کننده های زیادی برای تولید محصولات خود به این محصول نیاز دارند. اگر شما نیز یک تولیدی یا کارخانه دارید و قصد دارید این محصول را برای تولیدات کارخانه خودتان خریداری کنید؛ می توانید این کار را در فروشگاه اینترنتی پلیمر ایران کایسا https://irankaisa.com انجام دهید. شما می توانید با اطمینان از مناسب بودن قیمت مواد پلی اتیلن، بهترین خرید ممکن را در سایت کایسا انجام دهید.

 

سوالات متداول

پلی اتیلن چیست؟
پلیمر PE از واحدهای منفرد اتیلن تشکیل شده است.

کاربرد Poly Ethylene چیست؟
این ماده در صنایع گوناگونی مانند لاستیک سازی، بسته بندی مواد غذایی،ساخت تجهیزات دفاعی و … کاربرد دارد.

مزایای لوله های پلی اتیلن چیست؟ لوله های PE از معروف ترین محصولات این نوع پلیمر است؛ که به دلیل وزن پایین، سهولت در نصب و حمل و نقل آسان پرطرفدار است.

اکانت های قانونی و ترکیبی بازی ps4...
ما را در سایت اکانت های قانونی و ترکیبی بازی ps4 دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : مهران مدیری game09 بازدید : 496 تاريخ : يکشنبه 22 فروردين 1400 ساعت: 0:29